نقشه برداری رنگی مغز یا QEEG چیست؟

نقشه برداری رنگی مغز برای تشخیص بیماری‌های مختلف روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مشاهده نوسانات و عملکرد مغز برای بیمارانی که مشکوک به صرع و آنسفالیت هستند زیر نظر پزشک متخصص از مغز آن‌ها نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی(EEG) تهیه می‌شود. سلول‌های موجود در مغز برای برقراری ارتباط از طریق ایمپالس‌های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

ایمپالس‌های الکتریکی توسط الکترودهای کوچکی که بر سر بیمار قرارا گرفته ثبت می‌شود و به صورت یک نوار مغزی بر روی کاغذ که الکتروانسفالوگرام نام دارد، قابل مشاهده می‌باشد. با استفاده از الکتروانسفالوگرافی به راحتی می‌توانید از مغز خود نقشه برداری رنگی یا QEEG تهیه کنید. در این مقاله تخصصی با ما همراه باشید تا به شما به طور مفصل EGG و QEEG را معرفی کنیم.

نوار مغز یا EEG چیست؟

نوار مغز یا EEG الگوریتم خاص ارتباطی ثبت شده بین امواج الکترونیک مغز می‌باشد. برای انجام این تست تعدادی الکترود کوچک در حین تست به سر متصل می‌شود این الکترودها که اکثرا با روکشی از جنس نقره هستند فعالیت‌های الکتریکی نورون‌های مغز را ثبت می‌کنند و سیگنال‌ها را به یک رایانه منتقل کرده و نتایج به دست آمده را ثبت می‌کنند.

طرز کار دستگاه بیوفیدبک و بیوفیدبک درمانی نیز همین گونه است با این تفاوت که در بیوفیدبک درمانی، دستگاه با دریافت امواج مغزی به فرد کمک می‌کند که آن را کنترل کند. دستگاه بیوفیدبک با بررسی تفاوت نقشه مغزی در افراد نرمال و بیمار روند درمانی را پیش می‌برد.

امواج مغز ثبت شده را با یک الگوی مشخص سینوسی مقایسه می‌کنند. متخصص مغز و اعصاب به دنبال یک الگوی نامنظم می‌گردد. وجود الگوی نامنظم در تست نشان دهنده‌ی اختلالات و بیماری‌های مغزی می‌باشد. نوار مغزی و نقشه مغزی هردو برای ثبت امواج مغزی استفاده می‌شوند ولی تفاوت نوار مغزی با نقشه مغزی یا تفاوت EEG و QEEG در نحوه ثبت این امواج و تشخیص بیماری است.

نقشه برداری رنگی مغز یا QEEG چیست؟

نقشه مغزی یا QEEG نوعی ابزار برای بررسی عملکرد مغز می‌باشد که به کمک پردازش نوار مغزی یا EEG میزان فعالیت الکتریکی در قسمت‌های مختلف مغز با توجه به ایمپالس‌های سلول‌های مغزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. به وسیله‌ی QEEG می‌توان متوجه شد که فعالیت الکتریکی در کدام نواحی کم و یا زیاد شده و بدین صورت نقاط ضعف، اختلالات و قدرت مغز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در QEEG یا نقشه برداری رنگی از مغز الکترودهای مخصوص در نقاط مختلف سر قرار می‌گیرد، فعالیت‌های الکتریکی نورون‌های مغزی سبب ایجاد رنگ به صورت نمودار شده که می‌توانید به راحتی این اطلاعات را در کامپیوتر ذخیره کنید و در نهایت بر روی کاغذ چاپ و مطالعه کنید. از نقشه برداری مغزی برای بررسی و تشخیص بیماری‌های مختلف مانند استرس و اضطراب، افسردگی شدید و ADHD استفاده می‌شود.

کاربرد QEEG برای درمان بیماری

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم از نقشه برداری رنگی مغزی برای تشخیص و بیماری‌های مغزی در افراد مشکوک استفاده می‌شود. نمونه‌های زیر بیماری‌هایی هستند که توسط QEEG قابل تشخیص می‌باشند و پزشکان در صورت تهیه شرح حال از بیمار و مشکوک شدن به حالات بیمار برای او EEG  و در مرحله‌ی بعد QEEG تجویز می‌کنند.

  • اختلالات مغزی نظیر AD/HD
  • اضطراب
  • افسردگی شدید
  • ناتوانی در یادگیری
  • اختلال دو قطبی
  • اوتیسم
  • پانیک
  • و…
  • موارد فوق با استفاده از تهیه‌ی نقشه برداری رنگی مغز قابل تشخیص می‌باشد. برای تهیه‌ی QEEG در مرحله‌ی اول با قرار دادن کلاه مخصوصو EEG روی سر تا ۱۹ کانال، EEG  یا نوار مغزی از فرد گرفته می‌شود. پس از تهیه‌ی EEG عملیات پیچیده ریاضی مثل تبدیل فوریه و ویولت روی نمودار به دست آمده EEG پیاده سازی می‌شود.